Co warto wiedzieć przed zakupem działki?

Zakup działki to duża inwestycja. Wiąże się z porównywaniem masy różnorodnych ofert pod względem lokalizacji, powierzchni oraz ceny. Aby wybrać najodpowiedniejszą dla siebie przestrzeń, niezbędne jest zorientowanie się również w innych istotnych kwestiach, które nierzadko bywają pomijane.

Po pierwsze - stan prawny działki

Ważnym aspektem, który powinien zostać wzięty pod uwagę przed zakupem konkretnej posesji, jest jej stan prawny. Można zweryfikować go w księdze wieczystej, zaś przeglądający nie musi ponosić z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat. To w niej znajdują się informacje takie jak: czy hipoteka działki, aby na pewno nie jest obciążona żadnym kredytem, jaka jest jej rzeczywista powierzchnia i co wchodzi w jej skład oraz czy na nieruchomości nie ciążą zapisy na rzecz osób trzecich, w tym służebności, prawa przejazdu i przechodu. 
 

Po drugie - miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Mając sprawdzenie stanu prawnego działki za sobą, następną czynnością konieczną do zrealizowania przed tak ważnym zakupem, jest udanie się do Urzędu Gminy i przejrzenie w nim miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Taki dokument w jednoznaczny sposób określa i precyzuje warunki zabudowy terenu. Kolejnym krokiem jest wizyta w wydziale geodezji, weryfikacja mapy otoczenia nieruchomości i sprawdzenie czy działka ma dostęp do drogi publicznej. 
 

Po trzecie - sąsiedztwo

Sąsiedzi niekiedy w znaczącym stopniu decydują o komforcie życia lub jego braku w danym miejscu. Mówiąc jednak o sąsiedztwie w kategorii kryterium zakupu działki, chodzi o coś innego, a mianowicie o otoczenie posesji. Istnieje bowiem ryzyko, że blisko konkretnego terenu zlokalizowane są składowiska odpadów, hodowle zwierząt, czynne tory kolejowe czy zakłady przemysłowe, których obecność może okazać się po czasie nieco męcząca i wywołująca irytację

Nie tylko negatywne obiekty w sąsiedztwie, ale i te pozytywne, powinny mieć wpływ na decyzję o zakupie. Warto, aby okolica działki była dobrze skomunikowana z innymi częściami regionu oraz posiadała dostęp do drogi. W przeciwnym razie przedostanie się do niej, może stanowić uciążliwy problem.
 

Po czwarte - uzbrojenie działki

Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie na terytorium, w którym nie ma dostępu do kanalizacji, prądu, gazu czy wody. Z tego powodu niezbędne jest skontrolowanie uzbrojenia działki, do której zakupu się przymierza. Nie da się rozpocząć budowy na posesji niepodłączonej do podstawowych mediów. Atrakcyjna cenowo działka po uwzględnieniu kosztów wiążących się z wyposażeniem jej w takie standardowe udogodnienia może przestać być tak opłacalna, jak z początku się to wydawało.

Dla większości działek wykonujemy badania, tzw. odwierty geologiczne, uwzględniające nośność terenu, a co za tym idzie, czy podłoże, na którym chce się wybudować dom lub obiekt spełnia kryteria, czy też konieczna jest wymiana gruntu lub obligatoryjne wyeliminowanie działki jako budowlanej. 

ANKAM to firma obecna na rynku nieruchomości od ponad 30 lat. Naszą misją jest służenie radą i pomocą wszystkim tym, którzy stają przed tak istotną decyzją życiową, jaką jest zakup posesji. Zależy nam na tym, aby wszyscy Klienci, którzy obdarzyli nas zaufaniem, byli wysoce usatysfakcjonowani swoim nowo nabytym majątkiem nieruchomym. Dzięki nam staniesz się w posiadaniu działki najkorzystniejszej pod względem stosunku jakości do ceny i własnych preferencji. Z naszym przedsiębiorstwem ANKAM zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również czas i energię!