Mieszkanie a kredyt hipoteczny. Wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Chcesz zakupić mieszkanie, korzystając z kredytu hipotecznego, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Sprawdź nasz wpis i poznaj najważniejsze informacje, o których powinieneś pamiętać przed podpisaniem zobowiązania!

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest trudną decyzją, która wpłynie na resztę naszego życia. Bardzo często jest to jednak jedyna możliwość kupna własnego mieszkania. W dzisiejszym artykule skupimy się na wszystkim, co powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji o tym wieloletnim zobowiązaniu.

Od czego zacząć?

Samo uzyskanie kredytu hipotecznego jest wieloetapowym procesem, do którego należy się przygotować. Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań mieszkania warto sprawdzić naszą zdolność kredytową, którą możemy poznać w banku lub u doradcy finansowego. Wstępnie możemy oszacować ją także za pomocą kalkulatorów internetowych, które są jednak o wiele mniej wiarygodne niż dwa pierwsze sposoby.

Przy udzielaniu kredytu banki biorą pod uwagę szereg czynników, takich jak rodzaj pożyczki, okres jej spłaty oraz wkład własny. Warto przy tym dodać, iż banki na ogół wymagają co najmniej 20-procentowego wkładu, a czym jest on wyższy, tym warunki kredytu są korzystniejsze. Analizowana jest także forma naszego zatrudnienia, dochody, inne zobowiązania finansowe oraz historia kredytowa. Nie bez znaczenia pozostaje także wiek, stan cywilny czy liczba mieszkańców w gospodarstwie domowym.

Dopiero po poznaniu naszej zdolności kredytowej możemy rozpocząć poszukiwania wymarzonego mieszkania.

Raty równe czy malejące?

Ważną decyzją wpływającą na naszą zdolność kredytową oraz całkowity koszt kredytu jest wybór wariantu spłaty zobowiązań. W racie równej kapitał i naliczone od niego odsetki są zmienne. Co oznacza, iż w pierwszych latach spłaty zobowiązania większą część raty stanowią odsetki. Jest to droższe rozwiązanie, ponieważ kapitał jest spłacany wolniej. Jej główną zaletą jest niższa wysokość w początkowym okresie spłaty, co pozytywnie wpływa na zdolność kredytową wnioskodawcy.

Natomiast rata malejąca jest rozwiązaniem tańszym, jednak wysokość raty w początkowej fazie spłaty kredytu jest wyższa, co wpływa negatywnie na zdolność kredytową kredytobiorcy. Rata malejąca, z uwagi na szybsze `zejście` z kapitału, jest brana pod uwagę głównie przez osoby planujące wcześniejszą spłatę kredytu.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Posiadając podstawowe informacje, możemy porównać oferty, korzystając z dostępnych w Internecie porównywarek i kalkulatorów. Narzędzia te mają jednak jedynie wartość szacunkową. Ostateczną decyzję należy podjąć na spotkaniu z doradcą lub pośrednikiem kredytowym, który dokładnie przedstawi nam dostępne oferty. Warto jednak mieć na uwadze, że przy zakupie mieszkania na kredyt najkorzystniejszą opcją dla kredytobiorcy będzie skonsultowanie się z doradcą kredytowym, który jest w stałym kontakcie z biurem nieruchomości. Ta opcja może znacząco przyspieszyć cały proces kredytowy z uwagi na szybszy obieg dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu.