oryg_1625734936_0
oryg_1623317381_0
oryg_1625734996_0
oryg_1625735023_0
oryg_1625735062_0
oryg_1625735074_0
oryg_1625735241_0
oryg_1625736419_0
previous arrow
next arrow

Najczęstsze błędy przy wycenie nieruchomości

Zakup nieruchomości to ważna decyzja i spory wydatek. Niezależnie od tego czy szukamy mieszkania lub domu dla siebie, czy w celach inwestycyjnych warto się zastanowić i przeanalizować, czy na pewno jest to dobra okazja do zakupu lub sprzedaży. W dzisiejszym wpisie przedstawimy najczęstsze błędy przy wycenie nieruchomości.

Nierealistyczna wycena

Sprzedając nieruchomość, nie powinno brać się pod uwagę sentymentalnej historii, która jest z nią związana. Często sprzedający wyceniając mieszkanie lub dom, w którym się urodzili, podają zawyżoną cenę przez emocje, które temu towarzyszą. Należy pamiętać o chłodnym spojrzeniu i dystansie, bo tylko tak uda się odpowiednio określić cenę sprzedaży. Z pewnością przyda się przy tym pomoc fachowca.

Pośpiech

Sprzedaż nieruchomości najczęściej spowodowana jest nagłą potrzebą uzyskania gotówki. Pośpiech nie służy zarówno sprzedającym jak i kupującym. Chcąc zdobyć szybką gotówkę, właściciele zawyżają cenę nieruchomości, aby uzyskać tyle pieniędzy, ile w danej chwili potrzebują. Liczą na to, że ich nieruchomość im to zapewni. Po początkowych nieudanych sprzedażach za wygórowaną cenę i pod presją czasu zaniżają później jej wartość, przez co sprzedaż nie jest dla nich opłacalna. Podobna sytuacja występuje również z kupującymi, którzy od razu decydują się na nieruchomość. Należy pamiętać, że większość sprzedawców jest gotowa na licytacje, na które trzeba poświęcić więcej czasu. Dzięki temu jednak możemy zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kierowanie się jedynie wyglądem nieruchomości

Przy wycenie nieruchomości często jest ona porównywana z innymi o podobnym wyposażeniu i metrażu. Po włożeniu dużej ilości pracy w wystrój i aranżację wnętrza panuje tendencja do zawyżania wartości mieszkań. Po raz kolejny należy podejść do sytuacji z dystansem i ustalić kilka czynników, które także mają wpływ na wartość mieszkania. Są nimi przede wszystkim lokalizacja oraz sieć komunikacyjna. Kupujący, porównując ceny mieszkań, są mniej skłonni kupić mieszkanie na obrzeżach zamiast w centrum za tą samą cenę, w tym samym standardzie.

Brak remontu

Jest to jeden z głównych błędów właścicieli mieszkań w centrum. Należy wiedzieć, że lokalizacja, mimo że jest istotnym czynnikiem podczas wyboru nieruchomości, nie zatuszuje złego stanu lokum, szczególnie jeśli chodzi o łazienkę czy kuchnie. Mieszkania w centrum często mieszczą się w starych budynkach, a remont jest trudny do zrealizowania. Częściej i szybciej sprzedawane są odnowione mieszkania w nieco gorszych lokalizacjach niż nieruchomości w centrum, które muszą być poddane remontowi.

Niewłaściwa komunikacja

Komunikacja słowna między klientem a sprzedawcą jest bardzo ważna. Nikt nie chce robić interesów z osobą niemiłą lub niezdecydowaną. Niewłaściwym jest także unikanie kontaktu i długi czas odpisywania na wiadomości, ponieważ w takiej relacji jedna ze stron nie czuje się pewnie i nie wie, na czym stoi. Nikt nie lubi marnować swojego czasu, dlatego warto zwrócić uwagę na sumienność i zaangażowanie w kupno/sprzedaż.


Odpowiednia wycena jest najważniejszym krokiem w transakcjach nieruchomościami, dlatego warto podchodzić do niej bez emocji lub powierzyć ją wykwalifikowanym specjalistom z branży.

Scroll to Top