Co warto wiedzieć przed zakupem działki?

Zakup działki to duża inwestycja. Wiąże się z porównywaniem masy różnorodnych ofert pod względem lokalizacji, powierzchni oraz ceny. Aby wybrać najodpowiedniejszą dla siebie przestrzeń, niezbędne jest zorientowanie się również w innych istotnych kwestiach, które nierzadko bywają pomijane.

Po pierwsze - stan prawny działki

Ważnym aspektem, który powinien zostać wzięty pod uwagę przed zakupem konkretnej posesji, jest jej stan prawny. Można zweryfikować go w księdze wieczystej, zaś przeglądający nie musi ponosić z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat. To w niej znajdują się informacje takie jak: czy hipoteka działki, aby na pewno nie jest obciążona żadnym kredytem, jaka jest jej rzeczywista powierzchnia i co wchodzi w jej skład oraz czy na nieruchomości nie ciążą zapisy na rzecz osób trzecich, w tym służebności, prawa przejazdu i przechodu. 

 
 

 

 

Po drugie - miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Mając sprawdzenie stanu prawnego działki za sobą, następną czynnością konieczną do zrealizowania przed tak ważnym zakupem, jest udanie się do Urzędu Gminy i przejrzenie w nim miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Taki dokument w jednoznaczny sposób określa i precyzuje warunki zabudowy terenu. Kolejnym krokiem jest wizyta w wydziale geodezji, weryfikacja mapy otoczenia nieruchomości i sprawdzenie czy działka ma dostęp do drogi publicznej. 

 
 

 

 

Scroll to Top