Jak wzrost stóp procentowych wpływa na rynek nieruchomości?

Obecnie sytuacja gospodarcza w Polsce jest bardzo niepewna. Ze względu na inflację oraz toczącą się wojnę na Ukrainie stopy procentowe zdecydowanie poszły w górę. Choć wydawać by się mogło, że problem dotyczy tylko określonej grupy ludzi, są to tylko pozory. Ma to bowiem wpływ na każdą dziedzinę życia, między innymi także na rynek nieruchomości. Wszelkie tego typu zawirowania natychmiast są widoczne wśród wynajmujących mieszkania czy działki.

Analiza wzrostu stóp procentowych

Ostatnia podwyżka stóp procentowych wynika przede wszystkim z sytuacji, jaka panuje obecnie na świecie i dotyczy to zarówno aspektów gospodarczych, jak i politycznych. Wiąże się ona także bezpośrednio z podniesieniem wysokości oprocentowania pożyczek na polskim rynku wewnętrznym. Coraz więcej osób dostrzega, że raty ich kredytów, zaciąganych głównie na nieruchomości wzrastają, a jednocześnie prowadzi to do tego, że ludzie nie decydują się na branie nowych pożyczek, które są przeważnie niezbędne, by dokonać zakupu mieszkania.

Wpływ na sprzedaż

Jednym z głównych aspektów, na które wpłynął wzrost stóp procentowych, jest sprzedaż oraz kupno mieszkań. Przede wszystkim widoczny jest wyraźny spadek wśród zainteresowanych kupnem mieszkania. Jest to związane właśnie z koniecznością ograniczenia wydatków i przeznaczeniem pieniędzy na spłaty kredytów. W konsekwencji dochodzi do zwiększenia podaży. Powinno to skutkować obniżeniem cen, jednak ze względu na inflację i niestabilność gospodarki, dochodzi do procesu przeciwnego i ceny mieszkań nieustannie stają się wyższe. Mało kto może sobie więc w obecnych czasach pozwolić na taki zakup. Prowadzi to między innymi do ograniczenia budowy nowych bloków czy osiedli, gdyż w obecnej sytuacji niezwykle trudno jest znaleźć chętnych na tego typu nieruchomości.

Wpływ na wynajem

Wzrost stóp procentowych jest widoczny także w przypadku wynajmowania mieszkania i dotyczy zarówno jego właściciela, jak i osoby, która będzie w danym miejscu mieszkać. Proces ten odczuwalny jest szczególnie wśród studentów czy osób młodych, których nie stać obecnie na inwestowanie w nieruchomości i mimo tego, że często sytuacja wymusza na nich podpisanie umowy za oferowaną wysoką cenę, nie ma żadnej gwarancji, że będą oni w stanie dopełnić tych zobowiązań finansowych.

Wzrost stóp procentowych jest widoczny w każdej dziedzinie życia i coraz więcej osób odczuwa jego skutki oraz zaczyna dostrzegać konsekwencje, jakie będzie niósł w przyszłości. Jest to widoczne także i na rynku nieruchomości i niekorzystnie odbije się na jego rozwoju. Ceny kupna oraz wynajmu w najbliższym czasie prawdopodobnie nadal będą wzrastać, co uderzy we wszystkich zainteresowanych.

Dlatego też wszystkich zainteresowanych zachęcamy do skontaktowania się z naszym biurem nieruchomości tak, byśmy mogli wspólnie znaleźć najlepszą ofertę dopasowaną do indywidualnych potrzeb klienta. Gwarantujemy, że dołożymy wszelkich starań, by zapewnić jak najlepsze warunki kupna, sprzedaży lub wynajmu nieruchomości!

Scroll to Top