Wykończenie pod klucz czy stan deweloperski – co wybrać?

Kupno lub wynajem mieszkania czy domu to ważna decyzja, którą należy dobrze przemyśleć. Bardzo często kupując tego typu przestrzeń, zostaje się w niej na długie lata. Pytania, które zadają sobie osoby zastanawiające się nad taką transakcją to czy lepiej wybrać mieszkania w pełni gotowe do zamieszkania — droższe, czy wybrać tańszą opcję i móc urządzić swój nowy dom tak jak się chce. Podczas takiego wyboru pomocny może być agent nieruchomości, który pomoże i doradzi.

Rodzaje wykończeń mieszkań

Polski rynek nieruchomości oferuje 3 rodzaje stanów, w których można nabyć mieszkanie czy dom. Jest to stan surowy, deweloperski oraz wykończony. Nieruchomości w stanie deweloperskim to najczęściej przestrzeń, w której będą wykonane wszystkie instalacje, położone będą tynki oraz wylewki. Mieszkanie znajdujące się w takim stanie nie nadaje się do natychmiastowego zamieszkania, jest ono tylko przygotowane pod jego dalsze urządzanie i remont. Mieszkania czy domy wykończone pod klucz to przestrzenie, które nie wymagają żadnego remontu. Przygotowany lokal jest gotowa do zamieszkania, a jedyne czego w niej brakuje to mebli. Poszukując mieszkań lub domów zarówno na sprzedaż jak i na wynajem, warto skorzystać z usług agencji nieruchomości. Dzięki znajomości tematu pomogą oni wybrać przyszły dom, który będzie spełniał oczekiwania klientów.

Co obejmuje stan deweloperski?

Stan deweloperski obejmuje: 

  • tynki,
  • wylewkę, 
  • instalacje elektryczne, wodnokanalizacyjne oraz centralne ogrzewanie, 
  • drzwi do mieszkania oraz balkonowe, 
  •  okna wraz z parapetami.

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, kupując lokal w stanie deweloperskim, jest to, że jakiekolwiek przeróbki muszą być zgodne z zawartą umową. Nieprzestrzeganie jej może skutkować utratą gwarancji.

W jakim stanie wybrać przyszły dom?

Kupno mieszkania wykończonego pod klucz ma swoje zalety tak samo jak lokal w stanie deweloperskim. Jedno jest już wyremontowane i można od razu się do niego wprowadzać, a w drugim trzeba włożyć trochę pracy, ale za to można,  je urządzić od podstaw, według własnych preferencji. Kupując lub wynajmując mieszkania, czy domy ważna jest również opinia kogoś, kto się na tym zna. Bardzo często ludzie sięgają po pomoc oferowaną przez agencje nieruchomości. Szeroka baza danych i kontaktów pozwalam im znaleźć idealne mieszkanie, dom, lokal czy działkę, na sprzedaż lub pod wynajem w każdym stanie. Jeśli szukają Państwo agencji nieruchomości, która pomoże Państwu znaleźć idealny przyszły dom, to zapraszamy do kontaktu. Nasze wieloletnie doświadczenie, oraz znakomicie przeszkoleni agenci nieruchomości pomogą Państwu znaleźć przytulny kąt. W naszej ofercie znajdą Państwo domy na terenie całej Polski, zarówno nad morzem jak i w miastach.
Scroll to Top